Достапни линкови

logo-print

Владата ќе им плати 15 проценти на погодените од ланското невреме


Македонската Владата денеска донесе одлука да покрие дел од штетите предизвикани од природните непогоди што минатото лето го погодија централниот дел на Македонија. Владиниот потпарол, Мартин Мартиновски изјави дека министертвото за финансии ќе треба да извои од буџетот, пари во вредност од 15 проценти од износот на штетата. Тој додаде дека Министерството за финансии треба да ја разгледа и можноста за обезбедување на дополнителни средства од буџетските резерви за 2010 година во висина од уште 15 отсто од износот на штетите.
XS
SM
MD
LG