Достапни линкови

logo-print

Најмалку 10 илјади луѓе го поддржуваат државниот удар во Нигер


Околу 10 илјади луѓе денеска во Нијамеј се собраа да ја поддржаат воената власт што изврши државен удар во Нигер јавува новинската агенција Франс пресс. Собирот го организирала опозицијата пред парламентот за како што велат „да го прослават падот на дикататурата на Мамду Танџа“. На чело на државата сега е мајорот Салу Ѓибо.Франс прес известува дека состојбата во Нигер во измената година била многу напната откако претседателот Танџа го сменил уставот на земјата за да добие можност за трет претседателски мандат. Соединетите Американски Држави, Европската Унија и Афричката Унија го осудија протерувањето на претседателот Танџа и побараа одржување на слободни избори во земјата.
XS
SM
MD
LG