Достапни линкови

logo-print

Тимошенко го повлекува барањето за поништување на изборите


Украинската премиерка Јулија Тимошенко изјави дека го повлекува барањето за поништување на резултатите според кои на претседателските избори одржани во почетокот на февруари, победи нејзиниот ривал Виктор Јанукович. Таа изјави дека тоа го сторила, бидејќи не била во можност да ги одбрани своите права. ,,Се соочив со истиот проблем со кој се соочуваат нашите граѓани, а тоа е неможноста правата да се бранат на суд,, изјави Тимошенко. Претходно, Врховниот Суд поради нејзиното барање, донесе одлука за суспендирање на изборните резулати се додека не се произнесе по тужбата на Тимошенко. Парламентот веќе ја закажа инаугурацијата на новиот претседател за 25 овој месец.
XS
SM
MD
LG