Достапни линкови

logo-print

Пад на холандската влада поради Авганистан


Холандската коалициона влада падна по неуспехот на двете најголеми партии да постигнат согласност за тоа дали холандските војници во Авганистан треба да се вратат дома годинава како што е и планирано. Ова изутрината го соопшти премиерот Јан Петер Балкененде по скоро 16 часовните разговори со коалиционите партнери. НАТО побара од Холандија да ги задржи своите 2 илјади војници во Авганистан и по август годинава. За разлика од демохристијаните на Балкененде кои го прифаќаат барањето, лабуристите се за враќање на војниците според планираното.
XS
SM
MD
LG