Достапни линкови

logo-print

Русија времено ке ја финансира бугарската нуклеарка Белене


Русија соопшти дека ке обезбеди времено финансирање на нуклерната централа во Бугарија додека проектот не добие долготраен финансиер. Германската РВЕ имено во Октомври се повлече од проектот Белене, а руската енергетска коорпорација Росатом влезе во финансикси разговори со бугарската страна. Се смета дека во 2010 Белене ке побарува 350 - 400 милиони евра, а во 2011 над една милијарда евра.
XS
SM
MD
LG