Достапни линкови

logo-print

Офанзивата на НАТО во Хелманд ќе трае уште еден месец


Командантот на НАТО Ник Картер оцени дека ќе бидат потребни над три недели за сојузничките сили целосно да ја превземат контролата врз талибанските упоришта во јужен Авганистан. Картер изјави дека кога ќе биде воспоставена контролата во провинцијата Хелманд, потоа уште три месеци ќе трае процесот на отстранувањето на талибанското влијание. Инаку вчера во борбите во тој дел на Авганистан, загинале 6-мина војници на НАТО.
XS
SM
MD
LG