Достапни линкови

logo-print

Закани со бомба поради опера со еврејска тематика


Полиција во Санкт Петерсбург соопшти дека непознат човек се заканил дека ќе го дигне во воздух историскиот театар Михајловски, пред премиерата на опера со еврејска тема. Според полицијата, на само неколку часа пред премиерното изведување на операта Евреите од францускиот композитор Жак Фроментал Халеви, непознат човек се јавил и се заканил дека е поставена бомба. По испитувањето е утврдено дека се работи за лажна закана.
Операта раскажува приказна за христијанин што се вљубува во Еврејка. Таа опера била забранета од Сталин пред 70 години.
XS
SM
MD
LG