Достапни линкови

logo-print

Лондон бара одговор од Израел за убиството во Дубаи


Британија започна истрага за тоа како лажни британски пасоши биле користени во убиството на еден командант на палестински Хамас во Дубаи. Се шпекулира дека зад убиството на Махмуд ал Maбхах во минатиот месец стоела израелската разузнавачка агенција Мосад. Деновиве Дубаи објави имиња на 11 луѓе со европски пасоши за кои се вели дека го извршиле убиството. Шест од нив биле британски за кои Лондон веќе соопшти дека биле лажни. Министерството за надворешни работи го повика амбасадорот на Израел во Лондон на разговори за ова прашање. Израел вели дека нема докази оти Мосад бил вмешан во убиството.
XS
SM
MD
LG