Достапни линкови

logo-print

Казахстан стана член на безбедносна организација подржана од Русија


Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбајев го ратификуваше договорот со Организацијата за колективни безбедносни прашања формирана од поранешните советски народи. Според договорот, Казахстан ќе работи под покровителство на руската безбедносна организација подржана од Русија, во која членуваат Ерменија, Белорусија, Киргистан, Узбекистан и Таџикистан. Асошиејтед прес јавува дека Узбекистан е единствениот член на организацијата што не ја потпишал спогодбата.
XS
SM
MD
LG