Достапни линкови

logo-print

Србија ке бара нови разговори за статусот на Косово


Србија ке инсистира на нови разговори за статусот на Косово по пресудата на Судот на Обединетите Нации за легалноста на декларацијата на независност, изјави српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ. По повод двегодишнината од независноста на Косово, шефот на Меѓународната цивилна канцеларија на Косово, Питер Фејт оцени дека во земјата е постигнат добар напредок, истакнувајќи дека неговата моментална задача е надгледување на функционирањето на косовските институции.
XS
SM
MD
LG