Достапни линкови

logo-print

Тимошенко поднела жалба до Врховниот Суд за поништување на изборите


Украинската премиерка Јулија Тимошенко денеска поднесе барање во Судот да се поништат претседателските избори. Во штабот на Тимошенко велат дека имаат видео записи и изјави на сведоци со кои можат да докажат дека изборните резултати се фалсификувани. Ривалот на Тимошенко, Виктор Јанукович побарал од Судот да ги испита брзо и внимателно наодите што ги поднела Тимошенко за да може да се изврши легитимно примопредавање на власта.
XS
SM
MD
LG