Достапни линкови

logo-print

Средба на Иванов со амбасадорите на земји од Вишеградската група


Република Македонија треба да ги искористи претстојните неколку месеци за да дојде до решение во спорот за името, за потоа да почне со преговорите за пристапување во ЕУ, изјави унгарскиот амбасадор Ференц Кекеши од името и на амбасадорите на Полска и Словачка, по денешниот работен ручек со претседателот Ѓорге Иванов. Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој присуствуваше на работниот ручек, рече дека средбата била искористена за директно да се информираат амбасадорите на трите земји за процесот на реформите, но и за македонските ставови за спорот за името во очекување на посетата на медијаторот Метју Нимиц, за како што вели да добијат подобра претстава за тој процес.
XS
SM
MD
LG