Достапни линкови

logo-print

Сомнеж врз извештајот на Кремљ за операцијата во Северен Кавказ


Руска група за човекови права фрли сомнеж врз наводите на Кремљ дека четворица цивили кои загинаа во неодамнешната операција против бунтовниците во Северен Кавказ биле жртви на вкрстен оган. Во меморијалното излагање за една од жртвите се вели дека четворицата биле киднапирани, малтретирани и убиени и дека активистите за човекови права располагаат со фотографии на кои се гледа тоа. Руските власти не објавија реакција на извештајот.
XS
SM
MD
LG