Достапни линкови

logo-print

Хамарберг бара запирање на принудното враќање во Косово


Комесарот за човекови права на Советот на Европа Томас Хамарберг ги повика европските земји да го стопираат принудното враќање на Косово се додека таму не бидат обезбедени адекватни услови кои се однесуваат на здравствената заштита, социјалните услуги и вработувањето. ООН известија дека околу 2500 лица се вратиле од европските држави. Хамарберг исто така во својот извештај ги посочи информациите од минатата недела за контаминацијата на два најголеми кампа на Косово и побара нивно затворање.
XS
SM
MD
LG