Достапни линкови

logo-print

Антиракетниот штит нема да се распоредува во Црно Море


САД не се подготвуваат да распоредат елементи од својот систем за антиракетна одбрана во Црно Море, изјави заменик државниот секретар на САД за контрола на вооружувањето и меѓународната безбедност, Елин Тошар. Таа посочи дека администрацијата на САД „постојано ја информирала Русија за тоа како да го прикаже етапниот адаптиран приод“ кон ширењето на американскиот систем за ПРО и „какви се плановите за реализација на неговите четири составни делови, кои беа објавени од претседателот Обама во средината на септември минатата година“.
XS
SM
MD
LG