Достапни линкови

logo-print

Израел побара подршка од Русија за санкциите врз Иран


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска побара од рускиот претседател Дмитри Медведев да ги подржи санкциите што го таргетираат иранскиот енергетски сектор. На средбата во Кремљ, Нетанјаху и Медведев разговараат за зголемување на притисокот врз Иран поради контроверзната нуклерна програма. Русија досега се противеше на идејата за нови санкции кон Иран, но оваа недела агенциите известуваат за зголемена нервоза во Русија поради иранското збогатување на ураниум.
XS
SM
MD
LG