Достапни линкови

logo-print

Над десетина полски активисти уапсени во Белорусија


Над десетина полски активисти се задржани во Белорусија и спречени да организираат антивладини протести. Потпаролот на полската амбасада во Белорусија и лидер на забранетиот Сојуз на етнички Полјаци, Ангела Борис изјави денеска дека најмалку 13 членови се уапсени по спроведената рација во три града.Апсењата биле поврзани со почетокот на судењето на полскиот активист Тереса Собол.
XS
SM
MD
LG