Достапни линкови

logo-print

ОН се загрижени за човековите права во Иран


Претставници на неколку западни земји изразија загриженост за состојбата со човековите права во Иран. Критиката доаѓа по состанокот на Советот за човекови права на Обединетите Нации во Женева. Соединетите Американски Држави ги осудија насилствата на антивладините протести и соопштија дека Иран треба да престане со пост-изборното шоу со судење и малтретирање на новинари и блогери. Канада смета дека Иран треба да се откаже од смртната казна за малолетниците-престапници и за политичките затвореници.
XS
SM
MD
LG