Достапни линкови

logo-print

Новиот украински претседател поканет да ја посети Москва


Рускиот претседател Дмитриј Медведев го покани новоизбраниот украински претседател Виктор Јануковуч да ја посети Москва. Во поканата, како што соопшти Кремљ, Медведев оценува дека изборите покажале оти Украинците сакаат да им стават крај на обидите за сеење раздор меѓу двете земји. Јанукович ќе го замени прозападниот претседател Виктор Јушченко откако во минатата недела извојува изборна победа врз неговата ривалка премиерката Јулија Тимошенко.
XS
SM
MD
LG