Достапни линкови

logo-print

Клинтон во посета на Саудиска Арабија


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Саудиска Арабија ќе разговара со саудискиот крал Абдула и со министерот за надворешни работи принцот Сауд Ал Фејсал. Клинтон престојува во Заливот во барање арапска поддршка за нови санкции против Иран поради неговата нуклеарна програма. Вчера во Доха Клинтон го повика Иран да ги преиспита неговите, како што изјави, опасни одлуки, оценувајќи дека станува збор за провокативни чекори кои не и остваат многу избор на меѓународната заедница. Според Клинтон, Иран станува воена диктатура.
XS
SM
MD
LG