Достапни линкови

logo-print

НАТО по грешка уби 12 цивили


НАТО денеска соопшти дека 12 луѓе загинале во Авганистан кога безбедносните сили по грешка наместо да погодат Талибанци погодиле цивили. Aмериканскиот командант генерал Стенли Мек Кристал му се извини на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи за, како што вели „несреќниот инцидент“. За време на нападите врз Талибанците, повредени се и еден авганистански војник и член на ИСАФ мисијата.
XS
SM
MD
LG