Достапни линкови

logo-print

Тепачка на монаси во Косово


Група монаси која го подржува разрешениот епископ Артемие денеска се обиделе насилно да влезат во манастрирот Грачаница во Косово по доаѓањето на новонаименуваниот владика Атанасие. Дваесетина монаси предводени од калуѓерите од Црна Река физички ги нападнале монасите кои ја подржуваат одлуката на Синодот на Српската православна црква за разрешувањето на еписокотот Артемие, јавува косовското радио. Косовката полиција ги радвоила монасите.

XS
SM
MD
LG