Достапни линкови

logo-print

Азербеџан го разгледува строгиот закон за медиуми


Пратениците во Азербеџан повторно го разледуваат законот со кој им се забранува на новинари да фотографираат или снимаат луѓе без нивна дозвола. Западните земји го критикуваа овој закон сметајќи го за притисок врз независното новинарство. Активистите за човекови права го повикаа претседателот Илхам Алиев да ги смени овие амандмани од законот и да отвори јавен дијалог за ова тема.
XS
SM
MD
LG