Достапни линкови

logo-print

Полска ја критикува Белорусија


Полскиот премиер Доналд Туск денеска упати критики до Белорусија за репресија врз полското малцинство во таа земја. Туск ова го изјави за време на посетата на белорускиот министер за надворешни работи Мартинау на Варшава кој пак ги негираше ваквите наводи. Тој наведе дека имало извесни недоразбирања, но оти тоа било меѓу двете фракции на полското малцинство во Белорусија.
XS
SM
MD
LG