Достапни линкови

logo-print

Ерменскиот парламент ќе расправа за подобрување на односите со Турција


Ерменскиот претседател Серж Саркасјан денеска во Парламентот ги поднел протоколите за надминување на вековните непријателства со Турција. Во минатата година Ерменија и Турција се согласија да воспостават дипломатски односи и да ја отворат меѓусебната граница, два месеца откако таквиот договор ќе помине во парламентите на двете земји.
XS
SM
MD
LG