Достапни линкови

logo-print

Финска даде дозвола за Балтичкиот гасовод


Финското министерство за животна средина даде дозвола за гасовод под Балтичко море за транспорт на руски гас до Европската унија. Дозволата и е дадена на руско германската фирма Норд Стрим која претходно вакви дозволи доби од Данска и Шведска, преку чии води исто така ќе минува гасоводот. Изградбата на гасоводот во должина од илјада и двесте километри ќе почне во април годинава. Преку него од рускиот град Виборг до германското пристаниште Грајсфалд ќе се транспортираат по 55 милијарди кубни метри гас годишно. Вкупните трошоци на изградбата се проценуваат на 7 ипол милијарди евра.
XS
SM
MD
LG