Достапни линкови

logo-print

Холандија го одблокира поглавието во хрватските преговори со ЕУ


Премиерот на Хрватска Јадранка Косор синоќа изјави дека имала информација оти Холандија ја отстранила блокадата од поглавието 23 кое се однесува на правосудството во претпристапните преговори со Европската унија. Според неа, тоа било последната пречка за затворање на тоа поглавие кое беше стопирано поради несогласувањата меѓу Хрватска и главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц. Претходно своите блокади на ова поглавие ги повлекоа Британија, Белгија и Финска. Хрватска во минатата година затвори 17 поглавија во преговорите со Унијата.
XS
SM
MD
LG