Достапни линкови

logo-print

Европскиот Парламент го одби договорот на САД за споделување на банкарски податоци


Европскиот Парламент го одби барањето на Соединетите Американски Држави за споделување на банкарски податоци поврзани со антитерористички истраги. Девет месечниот договор требаше да стартува привремено од овој месец, но дел од европратениците го оспоруваа затоа што сметаат дека ја нарушува приватноста на европските граѓани. Соединетите Држави сметаат дека информациите за паричните трансфери се од витално значење за откривање на терористи.
XS
SM
MD
LG