Достапни линкови

logo-print

Бајден најмногу загрижен за ситуацијата во Пакистан


Американскиот потпретседател Џо Бајден изјави дека ситуацијата во Пакистан претставува негова најголема грижа во делот на водењето на надворешната политика. Во своето телевизиско интервју за американските медиуми, тој рече дека ситуацијата во Пакистан го загрижува повеќе од ситуацијата од Авганистан и Ирак и го опиша Пакистан како голема земја со нуклеарно оружје и со малцинства кои може да се радикализираат. Во интервјуто Бајден додаде дека иранската нуклеарна програма претставува реална опасност поради можното влијание врз соседните земји на Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG