Достапни линкови

logo-print

Европскиот Парламент ке гласа за резолуција за Македонија


Европскиот парламент попладенево треба да гласа за резолуцијата на специјалниот известувач за Македонија Зоран Талер со која се повикува Советот на Европската Унија да ја потврди препораката на Европската Комисија за почеток на преговори со Македонија на Самитот во март. Во дебатата повеќе европратеници изразија надеж дека Македонија ќе ги започне преговорите со Европската унија оваа година. Некои од грчките европратеници предупредија дека ниту една грчка влада нема да прифати одредување датум за преговори пред решавање на спорот со името, ја пренесе МИА веста на Дојче Веле.
XS
SM
MD
LG