Достапни линкови

logo-print

Кинескиот Врховен суд препорача воздржување од смртни казни


Кинескиот врховен суд побара од судиите да го ограничат изрекувањето на смртни казни само на обвинетите за најсериозни кривични дела. Според државната агенција Ксинхуа, судот издал препораки за воздржување од најстрогите казни. Во Кина, за над 60 кривични дела е можно изрекување смртна казна, меѓу кои и за трговија со дрога, измама и поткуп.
XS
SM
MD
LG