Достапни линкови

logo-print

Европската Инвестициона Банка не може да го покрие буџетскиот дефицит на Грција


Европската Инвестициона Банка денеска соопшти дека не може да ја спасува Грција или било која друга земја, што не може да си ги плаќа своите долгови. Во соопштението се наведува дека според нејзините правила банката не може да покрива буџетски дефицит на европска членка. Според правилата таа финанасира истражувања во областа на инфраструктурни проекти за посиромашни земји.
XS
SM
MD
LG