Достапни линкови

logo-print

ЕП решава за новата Европска комисија


Европскиот парламент денеска во Стразбур се очекува да ги прифати сите наименувани комесари предложени од претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо. До ова доаѓа по неколкумесечно одлагање. Најпрвин поради проблемите со ратификувањето на новиот Лисабонски договор, а во минатиот месец и поради повлекувањето на предлогот на Бугарија за комесар за хуманитарни прашања откако пратениците изразија сомневање во способноста на кандидатот. 27 члената Комисија која ги подготвува законите на Унијата има мандат од пет години.
XS
SM
MD
LG