Достапни линкови

logo-print

Парламентот на Република Српска за референдум


Парламентот на Република Српска денеска по итна постапка треба да се изјасни за предложениот закон за референдум, односно за техничките прашања за негово одржување, но не и за прашањето на референдумот. Властите на Република Српска најавија дека ќе распишат референдум на кој граѓаните на тој ентитет во Босна и Херцеговина ќе се изјаснат дали го поддржуваат Дејтонскиот договор. Премиерот Милорад Додик порача дека нема намерa да распише референдум за отцепување на Република Српска.
XS
SM
MD
LG