Достапни линкови

logo-print

Иран ја извести МААЕ за плановите за збогатување на ураниум


Иранските власти ја извести Меѓународната Агенција за Атомска Енергија дека од утре Техеран ќе започне со да го збогатува ураниумот за 20 проценти.Шефот на иранската државна нуклерана агенција соопшти дека процесот ќе биде сопрен доколку постигнат договор со Меѓународната Агенцијата.Американскиот министер за одбрана, Роберт Гејтс кој терба денекс ада се сретне со францускиот претседател Никола Саркоз повика да се зголеми меѓународниот притисок врз Иран.

XS
SM
MD
LG