Достапни линкови

logo-print

Иран утре преоѓа на ново ниво на збогатување на ураниумот


Се очекува денеска Иран ја информира Меѓународната Агенција за Атомска Енергија за плановите за збогатување на ураниумот на повисоко ниво. Вчера шефот на Иранската Атомска Агенција Али Акбар Салехи соопшти дека Техеран ќе започне да го збогатува ураниумот на 20 проценти од 9 Февруари. Салехи додаде и дека ако се постигне договор со Агенцијата – процесот ќе биде сопрен.
Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс, кој денеска во Париз треба да се сретне со францускиот Претседател Никола Саркози, повика на зголемен меѓународен притисок спрема Иран. Западните земји стравуваат дека Иран се обидува да развие нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG