Достапни линкови

logo-print

Талибанците во Хелманд се готват на борба до смрт


Талибанците во Хелманд ги засилиле позициите очекувајки ги операциите на НАТО на југот на Авганистан што ги најави американскиот командант генерал Стенли Мек Кристал. Талибанскиот командант Абдула Насрат за Ројтерс изјави дека околу 2 илјади талибански борци се подготвени на борба до смрт. Стравувајки од борбите, стотици луѓе го напуштија регионот Марџах.
XS
SM
MD
LG