Достапни линкови

logo-print

Иран уапси седумина обвинети за шпионажа


Иранските власти соопштија дека се 7 луѓе се обвинети и уапсени за соработка со американските шпионски агенции.Д ржавните ирански агенции пренесуваат дека уапсените одиграле клучна улога во минатогодишните антивладини протести во Техеран. Според соопштението на властите обвинетите били обучувани за саботажа. Властите тврдат дека седумината имале намера да предзвикаат нереди на 11ти фебруари кога држават ќе ја слави 31та годишнина од Исламската Револуција.
XS
SM
MD
LG