Достапни линкови

logo-print

Авганистанци ги напуштаат домовите во јужниот дел на земјата


Стотици жители ги напуштаат своите домови во јужниот дел на Авганистан плашејќи се од очекуваните напади на НАТО врз Талибанците јавуваат новинските агенции. Во нивните извешаи се вели дека американските маринци и авганистанските војници за неколку дена ќе извршат напад врз талибанските упоришта. Еден од лидерите на бунтовниците соопштил дека се подготвени за борба. Воените аналитичарите сметаат дека оваа воена операција ќе биде тест за планот на американскиот претседателот , Барак Обама и за ефикасноста на распоредените над 30 илјади американски војници во Авганистан.
XS
SM
MD
LG