Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот Парламент ќе одлучува за кандидати за изборите


Ирачките лидери соопштија дека Парламенот ќе одлучува за стотиците кандидати за пратеници на кои им е забрането да учествуваат во престојните избори наредниот месец , доколку набрзо не се реши оваа контоверзност. Канддатурата им е под знак прашалник на 450 потецијални пратеници затоа што властите се сомневаат дека се следбеници на режимот на Садам Хусеин. Владата соопшти дека Судот треба да ги разгледа сите доказите за секој кандидат посебно пред почетокот на изборната кампања односно пред 12 март.
XS
SM
MD
LG