Достапни линкови

logo-print

Британски пратеници обвинети за прекумерно трошење


Британското обвинителство соопшти дека четворица пратеници ќе бидат обвинети за нивната наводна злоупотреба на парламентарните трошоци. Во официјалниот ревизорски извештај, објавен вчера, се наведува дека 390 членови на парламентот поднесле сметки за прекумерно трошење и оти сите заедно би требало да вратат околу милион и шестотини илијади евра. Скандалот е голем удар за владејачката Лабуристичка партија, но и за опозиционите конзервативци, пред изборите закажани за во јуни годинава.
XS
SM
MD
LG