Достапни линкови

logo-print

Зголемена безбедноста во ирачкиот град Карбала


Ирачките власти ја зголемија безбедноста во градот Карбала, јужно од Багдад, поради двата бомбашки напада врз шиитски светилишта, што се случија оваа недела и во кои загинаа 60 луѓе. Инаку, во овој град шиитските муслимански верници денеска го одбележуваат последниот ден на жалост за имамот Хусеин, еден од најзначајните шиитски претставници кој живеел во седмиот век.
XS
SM
MD
LG