Достапни линкови

logo-print

Тимошенко се заканува со протести


Украинскиот претседателски кандидат Јулија Тимошенко денеска предупреди дека може да да ги повика луѓето да излезат на протест доколку смета дека изборите во недела се нерегуларни. За време на предизборната кампања и двете страни се обвинуваа меѓусебно дека ќе ги фалсификуваат изборите. Во средата Тимошенко го обвини Јанукович дека во последна минута бара измени во законот за гласање со кои нeма да има потреба од набљудување на броењето на гласови.Таа побара од претсеадтелот Виктор Јушченко да не го потпише законот затоа што тоа би значело крај на фер избори.
XS
SM
MD
LG