Достапни линкови

logo-print

Франција бара санкции за Иран поради нуклеарната програма


Франција од Обединетите Нации ќе бара силни санкции за Иран поради тоа што официјален Техеран не соработува со западот во врска со иранската нуклеарна програма. Францускиот премиер Франсоа Фијон рече дека иранската влада ја нема прифатено понудата за дијалог со светските сили и продолжила со интензивна работа на нуклеарната програма. Фијон додаде дека не е предоцна да се искористи политички процес со кој ќе се спречи Иран да создаде воен нуклеарен капацитет.
XS
SM
MD
LG