Достапни линкови

logo-print

Путин го кани Туск на комеморација


Рускиот премиер Владимир Путин денеска го покани својот полски колега Доналд Туск на комеморација во Катин за тајниот советски масакр на илјадници Полјаци за време на Втората Светка Војна.Руските новински агенции пренесуваат дека Туск ја прифатил поканата. Полска сеуште ја притиска Москва да ги отвори досиеата за 22 илјади убини полски офицери во 1940 - та. Путин ветил дека ќе ги отвори архивите за полските истражувачи доколку сличен потег направи и Полска.
XS
SM
MD
LG