Достапни линкови

logo-print

САД ќе испрати амбасадор во Сирија


Сирискиот министер за надворешни работи соопшти дека Вашингтон испратил барање за акредитација за амбасадор на Соединетите Американски држави во Дамаск. Ваквиот чекор во Вашингтон го оценуваат како подобрување на дипломатските односи со Сирија Во 2005тата година американскиот амасадор беше повлечен од Дамаск откако беше обвинет дека стои позади атенатот на поранешниот либански премиер Рафик ал Харири во Бејрут. Сирија негираше било каква инволвираност во случајот
XS
SM
MD
LG