Достапни линкови

logo-print

Папуљас повторно избран за грчки претседател


Грчкиот парламент денеска го реизбра за втор петгодишен мандат претседателот Каролос Папуљас, јавуваат новинските агенции. Осумдесет годишниот Папуљас доби 266 гласови во 300 члениот парламент. Поранешниот социјалистички министер за надворешни работи беше единствениот кандидат за церемонијалната функција и во голема мера ја имаше поддршката и на владеачката Социјалистичка партија и на опозициските конзервативци. Неговиот реизбор веднаш беше честитан од претседателот на Македонија Ѓорге Иванов.
XS
SM
MD
LG