Достапни линкови

logo-print

ЦИА предупредува на можни напади на Ал Каида во САД


Ал Каида би можела да изведе напади во САД во наредните три до шест месеци, изјави во Конгресот директорот на Централната разузнавачка агенција ЦИА Леон Панета. Во годишната проценка на националните закани, Панета наведе дека оваа терористичка организација распоредува оперативци ширум САД, за да изведе напади од внатрешноста на земјата. Меѓу нив има и таканаречени чисти регрути, кои немаат терористичко досие, нагласи Панета, додавајќи оти Ал Каида се обидува да мобилизира и локални екстремисти.
XS
SM
MD
LG