Достапни линкови

logo-print

18 илјади американски војници пролетва ќе пристигнат во Авганистан


Американската армија денеска соопшти дека очекува 18 од триесетте илјади дополнителни војници кои ги одобри претседателот Барак Обама, да пристигнат во Авганистан до крајот на пролетва.
Началникот на американскиот генералштаб, генерал Мајк Мулен пред Конгресната комисија рече дека Талибанците се засолнуваат на југот на земјата и оти нивното влијание расте во повеќето авганистански провинции.
Мулен рече дека сите 30 илјади дополнителни војници ќе се распоредат во Авганистан, најдоцна до почетокот на есента.
Фукционери од Белата Куќа велат дека војниците треба да пристигнат во Авганистан до крајот на јуни.


XS
SM
MD
LG