Достапни линкови

logo-print

Кина ќе му го прости речиси цел долг на Ирак


Ирачкиот министер за финасии вели дека Кина се согласила да се откаже од 80 проценти од 8,5те милијарди долари што и ги должи Ирак на Кина. Во соопштението на министертвото стои дека ваков договор бил потпишан во Пекинг без точно определување на датум од кога ќе важи тој договор. Денеска се сретнале кинескиот амбасадор и владини претставници во Багдад каде го потврдиле договорот. Двете земји минатата година склучиле трговски договори во вредност од речиси 4 билиони долари.
XS
SM
MD
LG